Операційні системи

Мережа WWW-броузери

WWW-броузер - програма для перегляду гіпертексту, доступного через Internet - на сьогодні чи не найважливіше додаток для персонального комп'ютера. Сьогоднішній www-броузер повинен «уміти» набагато більше, ніж просто відображати сторінки HTML і переходити за гіперпосиланнями. Фактично, на нього лягає завдання роботи даними Internet у всьому їх різноманітті, сюди входить і підтримка постійно розвиваються стандартів, і забезпечення безпеки, і багато іншого.

У Linux є досить великий вибір www-броузерів, однак першим дійсно сучасним вільним додатком для роботи з Internet стала Mozilla, а потім її нащадки, які сьогодні цілком успішно конкурують з аналогічними комерційними програмами. Mozilla - це цілий пакет програм для роботи з Інтернетом: потужний, насичений функціями комунікаційний центр для персонального комп'ютера. До складу пакету входить броузер, програма для роботи з електронною поштою і редактор www- сторінок. Історія Mozilla почалася в 1998 році, коли фірма Netscape опублікувала вихідні тексти свого броузера Netscape Navigator. Одне з важливих властивостей пакета Mozilla - його принципова розширюваність. У Mozilla реалізований мову XUL на основі XML, за допомогою якого дуже легко розробляти додаткові компоненти Mozilla, орієнтовані на виконання спеціальних функцій.

Більш сучасний FireFox, що розробляється командою Mozilla на основі вихідних кодів, що відповідають тільки WWW-броузеру. Інша частина FireFox написана повністю на XUL, тому розробка цієї молодої програми йде істотно бадьоріше і простіше, її налаштування вважається самою гнучкою серед www- броузерів, а головне, будь-хто може написати на високорівневих мовах програмування XUL / JavaScript і опублікувати свій модуль розширення (т . н. plugin; на сьогодні таких модулів відомо більше півтораста).

Про www-броузерах, розроблених спеціально для тієї або іншої середовища робочого столу, вже йшла мова вище (вони чудово справляються з роллю файлових диспетчерів). Важлива різновид www-броузерів - текстові броузери, тобто ті, які можуть бути запущені в будь-якому текстовому терміналі Linux. Самий старий і відомий з них, один із прототипів сучасних www-броузерів - Lynx. Він не має можливості відображати графічну інформацію, але відмінно підтримує HTML, форми і таблиці. Сучасні версії підтримують також з'єднання, захищені за допомогою SSL. Links - це текстовий броузер, на перший погляд дуже схожий на Lynx, але все ж таки дещо відрізняється від нього: умінням працювати з таблицями і фреймами; відображенням кольорів, зазначених в HTML-сторінці; використанням випадаючих меню (як в Midnight Commander); можливістю завантаження файлів у фоновому режимі.

Крім можливості перегляду WWW-сторінок часто випадає необхідність їх «скачування», тобто записи у файл. Це ж відноситься і до ресурсів, доступним по протоколу FTP. Всі описані вище броузери здатні записувати HTTP-і FTP-ресурс в файл, але для зручної роботи з командного рядка вони, як правило, непридатні. Окрім старої і вельми простий утиліти ftp , є два її потужних розширення: lftp і wget . Обидві утиліти підтримують як FTP, так і HTTP, причому lftp може працювати, як і ftp , в режимі «оболонки», а wget призначена саме для роботи з командного рядка. Якщо при отриманні файлів з якогось сервера або групи серверів необхідно описувати безліч винятків (щоб не скачати зайвого), виконувати якісь дії (наприклад, заповнювати форми або виконувати java-сценарії), можна скористатися більш складними програмами pavuk або httrack .