Операційні системи

Linux

У 1991-му році, Лінус Торвальдс, фінський студент, надзвичайно захопився ідеєю написати сумісне з Unix ядро операційної системи для свого персонального комп'ютера з процесором Intel. Прототипом для майбутнього ядра стала операційна система Minix: сумісна з Unix операційна система для персональних комп'ютерів, яка завантажувалася з дискет і вміщувалася в дуже обмеженою у ті часи пам'яті персонального комп'ютера.

Нова система отримала назву «Linux». Самого Торвальдса трохи бентежило співзвуччя цієї назви з його ім'ям, тому він намагався назвати свою розробку Freax. Ця назва можна виявити у файлі kernl/Makefile версії 0.11, і у вихідних кодах інших програм. Але Арі Лемке, який надав місце для викладання системи на FTP сайті, назвав каталог pub/OS/Linux. І ця назва закріпилася за нової ОС. Той факт, що Лінус виклав код своєї ОС в інтернет, був вирішальним у подальшій долі Linux. Хоча в 1991-му році Інтернет ще не був так широко поширений, як у наші дні, зате користувалися ним в основному люди, які мають достатню технічну підготовку. І вже з самого початку Торвальдс отримав кілька зацікавлених відгуків.

Приблизно в лютому 1992-го року Лінус висловив прохання до всіх, хто вже користувався або тестував Linux, надіслати йому листівку. Таких листівок було отримано кілька сотень з усіх кінців світу - з Нової Зеландії, Японії, Нідерландів, США. Це говорило про те, що Linux почала набувати певної популярності.

До цього часу сформувалася окрема конференція в інтернеті, присвячена Linux, - comp.os.linux. Ентузіасти утворили безліч груп користувачів і на початку 1994-го року вийшов перший номер журналу «Linux Journal». Linux привернула увагу промислових фірм і кілька невеликих компаній почали розробляти і продавати власні версії Linux.

Спочатку Лінус Торвальдс не хотів продавати свою розробку. І не хотів, щоб її продавав хтось інший. Це було чітко прописано в повідомленні про авторські права, вміщеному в файл COPYING самої першої версії - 0.01. Причому вимога Лінуса накладало значно жорсткіші обмеження на поширення Linux, ніж ті, які проголошувалися в ліцензії GNU: не дозволялося стягувати ніяких грошей за передачу або використання Linux. Але вже в лютому 1992-го року до нього стали звертатися за дозволом брати плату за розповсюдження дискет з Linux, щоб покрити тимчасові витрати і вартість дискет. Крім того, необхідно було рахуватися і з тим, що при створенні Linux використовувалося безліч вільно розповсюджуваних по Інтернету інструментів, найважливішим з яких був компілятор GCC. Авторські права на нього обумовлені в суспільному ліцензії GPL, яку винайшов Річард Столлман. Торвальдсу довелося переглянути свою заяву про авторські права, і, починаючи з версії 0.12, він теж перейшов на використання ліцензії GPL.

З технічної точки зору, Linux являє собою тільки ядро Unix-подібної операційної системи, що відповідає за взаємодію з апаратною частиною комп'ютера і виконання таких завдань, як розподіл пам'яті виділення процесорного часу різними програмами і так далі. Успіх Linux як операційної системи багато в чому обумовлений тим, що до 1991-го року в рамках проекту GNU вже було розроблено безліч утиліт, вільно розповсюджуваних в інтернеті. Лінус Торвальдс опинився зі своєю розробкою в потрібному місці в потрібний час. І Річард Столлман правий, коли стам наполягати на тому, що операційну систему слід називати не Linux, а GNU/Linux. Але назва Linux історично закріпилося за цією ОС, тому ми теж будемо називати її просто Linux (не забуваючи про заслуги Столлман і його попередників).