Операційні системи

Вільний Unix!

Після Дня Подяки я починаю писати Unix-сумісну програмну систему GNU (Gnu's Not Unix), яку буду надавати вільно (!) Всім, хто може її використати. Потрібна допомога у вигляді часу, грошей, програм і обладнання. GNU міститиме ядро плюс всі утиліти, необхідні для того, щоб писати і запускати програми на С: редактор, оболонку, компілятор С, линкер, асемблер і ще кілька речей. Після цього будуть додані програма форматування тексту, YACC, гра Empire, електронна таблиця і сотні інших речей. Ми сподіваємося включити все, що зазвичай поставляється з Unix-системами, і все, що ще може виявитися корисним, у тому числі онлайнову і друковану документацію. GNU буде здатна запускати програми Unix, але не буде ідентична Unix. Ми будемо вносити в систему поліпшення, грунтуючись на нашому досвіді роботи з іншими операційними системами ...

Абревіатура GNU розшифровується як «GNU - це не Unix» (GNU is Not Unix). Unix завжди була закритим, тобто вона позбавляє своїх користувачів свободи співробітництва, а також контролю над своїми комп'ютерами (як Windows в наші дні). Трохи пізніше Столлман написав свій знаменитий Маніфест GNU, який став основою для ліцензії GPL (GNU General Public License). Роль цієї ліцензії не можна переоцінити, вона змінила всю комп'ютерну індустрію.

Основна ідея GPL полягає в тому, що користувач повинен володіти чотирма правами (або чотирма свободами): -Правом запускати програму для будь-яких цілей (свобода 0); -Правом вивчати пристрій програми і пристосовувати її до своїх потреб (свобода 1), що передбачає доступ до вихідного коду програми; -Правом поширювати програму, маючи можливість допомогти іншим (свобода 2); -Правом поліпшувати програму і публікувати поліпшення, на користь всієї спільноти (свобода 3), що теж передбачає доступ до вихідного коду програми. Програмне забезпечення, яке розповсюджується під цією ліцензією, можна як завгодно використовувати, копіювати, допрацьовувати, модифікувати, передавати або продавати модифіковані (або навіть немодифіковані) версії іншим особам за умови, що результат такої переробки теж буде поширюватися під ліцензією GPL. Остання умова - найважливіше і визначальне у цій ліцензії. Вона гарантує, що результати зусиль розробників вільного ПЗ залишаться відкритими і не стануть частиною будь-якого ліценійного продукту. Воно також відрізняє тим, що розповсюджуваного безкоштовно. Одна з вимог цієї ліцензії полягає в тому, що продаючи ПЗ під ліцензією GPL, ви повинні надати вихідні коди цього ПЗ кожному, хто захоче отримати до них доступ. Ліцензія GPL «робить ПЗ вільним до змін». До 1990-го року в рамках проекту GNU було створено більшість компонентів, необхідних для функціонування вільної операційної системи. Крім текстового редактора Emacs, Столлман створив компілятор gcc (GNU C Compiler) і відладчик gdb. Будучи видатним програмістом, Річард Столлман поодинці зумів створити ефективний і надійний компілятор, який перевершує за своїми якостями продукти комерційних постачальників, створювані цілими групами програмістів. Оскільки спочатку при його створенні ставилося завдання забезпечення переносимості, сьогодні існують версії цього компілятора практично для всіх операційних систем. Пізніше були створені компілятори і для інших мов програмування, включаючи C++, Pascal та Fortran. Тому зараз абревіатура GCC розшифровується як GNU Compiler Collection.

Як пише Річард Столлман: «До 1990-го року система GNU була практично закінчена, не вистачало тільки одного з базових компонентів - ядра." Очікувалося, що ядро (воно отримало назву Hurd) буде реалізовано як набір серверних процесів, що працюють на Mach - мікроядрі , що створюється в Університеті Карнегі- Меллона, а потім в Університеті штату Юта. Початок розробки відкладалося в очікуванні випуску Mach, яке, як було обіцяно, буде випущено у вигляді вільно поширюваного програмного забезпечення. Але його поява все відкладалося, і тут з'явилося ядро, розроблене фінським студентом Линусом Торвальдсом, що отримало назву Linux. Лінус створив його в спробах удосконалити свою домашню операційну систему Minix, про яку варто згадати окремо.